LIFE

Timeline of Alan Peter Cayetano’s Life and Career

We look back at the key moments that shaped the life and career of Alan Peter Cayetano.

Shares

Share on facebook
Facebook
October 28, 1970 Alan Peter Schramm Cayetano was born in Mandaluyong to Senator Renato "Compañero" Cayetano and former school teacher Sandra Schramm.
October 28, 1970
1984 Alan was only 14 years old when he was first exposed to public service. His father was then elected Assemblyman representing Taguig, Pateros and Muntinlupa, and he also served in the Regular Batasang Pambansa from 1984 until its abolishment in 1986.
1984
1990 Elected Student Councilor, University Student Council, U.P. Diliman
1990
1992-1995 At age 22, Alan began his own journey as a public servant even while he was still in law school. He made history in Philippine politics as the youngest and number one councilor in that generation in the then Municipality (now City) of Taguig.
1992-1995
1995-1998 Elected as Vice Mayor of Taguig
1995-1998
1998 Alan was admitted to the Philippine Bar.
1998
1998-2007 Served three terms as Representative of the 1st District of Taguig-Pateros
1998-2007
March 2004 Married Maria Laarni “Lani” Lopez from Marilao Bulacan. Their wedding took place in Baguio City.
March 2004
2007-2010 Elected as Senator of the Republic (First Term); Chaired the following Committees: Education, Culture and Arts, Mass Media and Information, Accountability of Public Officers or Blue Ribbon Committee
2007-2010
2010-2013 Served as Minority Leader of the Senate
2010-2013
2013 Elected as Senator of the Republic (2nd Term); Served as Senate Majority Floor Leader
2013
2013 Launched the Presyo, Trabaho, Kita/Kaayusan (PTK) microfinancing program which aimed to provide microentrepreneurs like drivers and vendors greater access to capital to sustain their livelihood. It also protected them from unscrupulous loan sharks. After almost 8 years, the PTK beneficiaries have grown to more than 200 organizations in different parts of the countries.
2013
2016 Ran as Vice Presidential Candidate of Rodrigo Roa Duterte
2016
May 8, 2017 Co-chaired the Philippine Delegation that presented the state of human rights record before the United Nations Human Rights Council. He was the Senate Chairman for the Committee on Foreign Relations during this time.
May 8, 2017
May 18, 2017 Appointed as the Secretary of the Department of Foreign Affairs
May 18, 2017
August 2017 Chaired the 50th ASEAN Foreign Ministers’ Meeting (AMM) and other related meetings. As Secretary of Foreign Affairs, he played a vital role in the successful Philippine Chairmanship of various multilateral and bilateral meetings in commemoration of the 50th anniversary of ASEAN.
August 2017
September 23, 2017 Delivered the Philippine Statement during the 72nd Session of the United Nations General Assembly High Level General Debate
September 23, 2017
May 11, 2018 As Secretary of Foreign Affairs, he signed the Memorandum of Agreement of Domestic Workers with the Government of the State of Kuwait providing additional protection for household service workers in Kuwait.
May 11, 2018
June 2018 Under his leadership, the DFA launched the passport e-payment portal to facilitate the passport application process and make the appointment system more efficient and convenient for the applicants.
June 2018
December 2018 Awarded the Order of Sikatuna with the rank of Datu (Gold Distinction), the highest honor a Philippine President can bestow upon the Secretary of Foreign Affairs and a Filipino diplomat.
December 2018
June 30, 2019 Elected as Representative of the 1st District of Taguig-Pateros
June 30, 2019
July 22, 2019 Elected as the Speaker of the House of Representatives
July 22, 2019
November 30-December 11, 2019 As Chair of the Philippine South East Asian Games Organizing Committee (PHISGOC), he led the successful hosting of the 30th South East Asian Games which was considered the biggest, best-hosted and most-viewed event in the history of the biennial event.
November 30-December 11, 2019
December 2019 As Speaker of the House of Representatives, he has recorded the highest approval and trust ratings based on reputable opinion surveys conducted nationwide. The House of Representatives as an institution has also recorded an all-time high public satisfaction ratings during this period.
December 2019